Standa Hranický - Sedm let od chvíle, kdy nebem zněl heavy metal...

07.04.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnešního dne je tomu smutných sedm let, kdy řady českých rockerů opravdu krutě zasáhla zpráva  tom, že nás navždy opustil zpěvák kapely Citron,  Standa Hranický.

Standa s muzikou začínal v roce 1968 v ostravské beatové kapele Majestic, kde zpíval společně s Marií Rottrovou a později i s Věrou Špinarovou. Právě s Majesticem nahrál v roce 1969 svůj první singl a hit Rok s Monikou.


V sedmdesátých letech pak Stanislav Hranický hostoval například ve skupině Ivo Pavlíka a před svým příchodem do Citronu se ještě v roce 1982 krátce objevil v kapele BBP po boku Radima Pařízka, Míly Benýška a Jiřího Krejčího.

V legendárním Citronu pak Stanislav Hranický strávil téměř třicet let a natočil s ním sedm singlů, jedno DVD a tři alba, z nichž toho nejslavnějšího Plni energie se prodalo přes půl miliónu nosičů. S Citronem zažil rovněž další úspěchy, jako například druhé a třetí místo v anketě Zlatý Slavík v letech 1986 a 1987. 


V posledních letech se především jeho zásluhou kapela umisťovala ve stejné anketě vždy v první desítce. Za zmínku stojí i to, že Hranický během své hudební dráhy sdílel stejné pódium se světovými velikány žánru, jako jsou Scorpions, Judas Priest, Uriah Heep, Accept nebo Helloween.

Můj názor je, že pokud by se dnes děti učily v hudební výchově o naší rockové muzice, Standa by jistě byl uveden jako jeden z hlavních pilířů a osobností, které stáli u zrodu českého heavy metalu.

Standa byl navíc sympatický, příjemný, skromný, prostě fajn chlap, který nám vždy bude moc chybět!

Jeho bývalí spoluhráči z Citronu, dnes působící v kapele Limetal nahráli song s názvem "Posel špatných zpráv", kde se mimo jiné říká:
"...na obloze nová svítí, další hvězda černá,  ta hra měla rychlý fatální spád,
tvrdě duní hromobití, jak muzika temná a u dveří právě zvoní posel špatných zpráv...hej, hej, hej ten den se hrál v nebi metal, heavy metal..." tedy písnička o dni, kdy nás Standa opustil...

Jedna z nejsilnějších písní, kterou Standa nazpíval je song "Bigbítový pánbů", a my pevně věříme, že tento Bůh opatruje Tvoji krásnou duši Stando...obrovské díky za vše co jsi vykonal a do oněch nebeských výšin posíláme velikou zdravici!!!