Stanislav "Klásek" Kubeš - Mistr české rockové kytary!

04.03.2020

Text: Pepíno Sodomka

Standa Kubeš zvaný "Klásek" právě dnes slaví své 68. narozeniny. 
V úvodu jsem ho nazval mistrem české rockové kytary, i když popravdě dle nejen mého mínění je právem považován za kytaristu přinejmenším evropského formátu.

Standa se narodil 4. 3. 1952 v Praze a co se týče jeho hudební dráhy, po začátcích v různých amatérských kapelách jako Benefit, Eminence a Respekt se v roce 1975 stal členem Skupiny F. R. Čecha, tedy doprovodné kapely zpěváka Jiřího Schelingera, kde působil až do Jirkovy smrti roku 1981.

Potom se Klásek stal na 4 roky členem skupiny SLS Leška Semelky, aby roku 1985 stál u znovuzrození kapely Etc... Vladimíra Mišíka, kde působil až do roku 2001.
Mimo řady výborných alb si s Vladimírem Mišíkem a ETC... zahrál v roce 1990 i jako support kapely Rolling Stones při mega koncertu "Stounů" na pražském Strahově.


Od roku 2002 do konce roku 2018 hrál ve formaci T4, spolu s "Gumou" Kulhánkem, Romanem Dragounem a Martinem Kopřivou a po jejím rozpadu začátkem roku 2019 založil Klásek skupinu PRAK.

Standa tedy stát často u zrodu toho nejlepšího, co se našem rocku událo a právem patří mezi uznávané hudebníky.

V jednom z rozhovorů pro Muzikus.cz Standa zavzpomínal i na časy v Čechově kapele:
"U Jirky Schelingera jsem zůstal až do dubna 1981, kdy zahynul. Natočili jsme za těch sedm let spoustu singlů a vlastně jen dvě desky Hrrr na ně a Nám se líbí, protože ta třetí, Ovoce z naší zahrádky, byla výběr, na který se nic nedotáčelo. Byla to hodně složitá doba, ale musím říct, že Franta Čech mi v ní mnoho pomohl. Nevím, jak dokázal udržet kapelu s takovouhle muzikou v oficiální první lize, ale měl to dobře promyšlené a dokázal to. Co se týče jeho textů, jsou na ně všelijaké názory, ale nedovedu si představit, že by v téhle době hrála kapela bigbít a ještě k tomu s nějakými kousavými texty. To by rozhodně rychle dohrála. Krom toho nás Franta naučil určitým pravidlům profesionality, která platila i předtím a která platí neustále. My jsme byli šílenci jak utržení ze řetězu a Franta, který byl od nás o něco starší, nás musel udržet a korigovat. Nakonec, leccos o tom je v knížce Ruský týden. Ne všechny věci se staly přesně tak, jak jsou popsány, ale v podstatě to tak bylo..." 

V tomto rozhovoru se rovněž Standa vyjádřil na téma spolupráce a hostování v jiných projektech:
"Nikdy jsem se do takových věcí moc nepouštěl, protože, abych se přiznal, mě to moc nebaví. Chci si dělat vlastní věci a jsem v podstatě líný člověk, a nechci rozmělňovat zbytky energie někam jinam, někam mimo. Chci je dávat do jednoho projektu, kterému věřím a do kterého nakonec dokážu dát docela dost." 

Standa patří mezi lidi, kterých si vážím a moc mu jménem Rockmanie přeji hlavně pevné zdraví samozřejmě s obrovským díkem za vše, co pro naší tuzemskou rockovou muziku vykonal!