Valašská metalová formace POWER 5 vydává v reedici první album "Progres time"

19.05.2020

Text: Pepíno Sodomka

Skupina POWER 5 hraje melodický heavy metal s českými texty. Specifickou součástí jejich hudby je použití kláves, které v mnoha případech hrají vyrovnanou roli s kytarou a nejsou tak jen nástrojem doprovodným, ale také nástrojem sólovým. 

Toto uskupení prošlo hudebním vývojem od prog metalu přes power metal až po současnou tvář a vlastní pojetí heavy metalu. Jádrem hudby Power 5 byl však vždy melodický heavy metal a důraz na písničku jako takovou. Tato kapela se při své tvorbě nebála na jednotlivých deskách reflektovat současné hudební trendy a výsledkem bylo nahlédnutí tu do prog metalu (album Progres Time), tu do power metalu (album Minuty věčnosti) a jindy blíže k rocku (album Power 5). 
Power 5  se však vždy snažili o to, aby byla zachována jejich vlastní tvář a charakteristické rysy.
Texty, které píše zpěvák Olin Škrabal, jsou typické použitím češtiny, které se skupina vždy držela. Texty nejsou prvoplánové, v mnoha případech jsou přemýšlivé a vyžadují posluchačovu pozornost. 

Nyní tato banda vydává v digitální reedici své první album Progres time. To vyšlo v roce 1997 v době, kdy se skupina přetvářela ze skupiny hrající převzaté skladby na skupinu koncertní.
A přestože v repertoáru měla hlavně hard and heavy skladby světových interpretů, jejich první kroky vedly do prog/heavy rockových vod. Silně progresivně laděné album bylo zjevením nejen pro jejich fanoušky, ale také pro novináře a hudební publicisty.

"V době vydání jsme byli silně ovlivnění skupinami Queensryche, Rush či Dream Theater a to se na albu hodně projevilo. Ale i přes určitou komplikovanost se třeba otvírák Hvězdná brána stala na dlouhou dobu jedním z taháků našich živých vystoupení" říká jeden ze zakládajících členů POWER 5, zpěvák Olin Škrabal.

Digitální reedice CD Progres Time je k dispozici zdarma na YouTube profilu skupiny. Reedice má formu streamu a všechny skladby jsou zveřejněny formou lyric videa. Desku lze poslouchat také na Spotify a dalších streamovacích službách.

Fanoušci, kteří chtějí skupinu podpořit a chtějí skladby vlastnit, si mohou desku Progres time koupit v MP3 shopu na Bandcampu.

Kdo má zájem se o albu dozvědět víc historických informací, může sledovat FB skupiny www.facebook.com/power5band , kde budou vycházet vzpomínky ke vzniku alba, nebo některých skladeb. V digitální reedici vyjdou postupně další alba skupiny POWER 5.

Power 5 - Progres Time stream link:

YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=AJvVSOFOkyI&list=PLphig4LmMcDICXc4dQm1w28HKEsuGy8zF

Spotify - https://open.spotify.com/album/3gjOoEZZQAxuzgkobp5AW1 

Bamdcamp - https://power5.bandcamp.com/album/progres-time 

Web -  www.power5.cz