Veronika Mrázová - Uhrančivá síla krásy a rockového umění!

02.07.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnes slaví své narozeniny česká "rocková dračice", bubenice Veronika Mrázová (Lukešová), českým rockerům známá především ze svého působení v kapele Limetall.

Jak známo, nyní si Veronika plní své mateřské povinnosti, ale myslím, že se brzy dočkáme jejího návratu za bicí soupravu a opět se nejedno rockové srdíčko doslova sevře. Ptáte se proč?
Ono je totiž opravdový zážitek Veroniku za bicí soupravou vidět a slyšet hrát, její precizní hra spolu s neuvěřitelnou živelností musí vzít zaručeně za srdíčko každého, kdo v něm má rockovou muziku vepsanou!

Jak se vůbec Veronika dostala k bubnování? V rozhovoru pro Muzikus.cz to sama popsala takto:
"Hudba je u nás rodinná tradice. Babička učila v hudebce a vedla k hudbě i mámu, která si pak na poslední chvíli rozmyslela konzervatoř a šla radši na gympl. Já jsem odjakživa zároveň ráda sportovala a klavír byl pro mě trochu povinnost, všechny ty etudy a klasická hudba. Byla jsem na to moc živá, i když moje učitelka byla skvělá. A zároveň pak veřejné přehrávky, šatičky, hrobové ticho a nervozita, člověk pak touží po spontaneitě a rock 'n' rollu! A pak jednou přišel ředitel s tím, že chce založit dívčí kapelu, ale absolutně neví, kdo by tam měl hrát na bicí. V té době byly holky bubenice ještě o dost vzácnější než teď. No a já jsem byla ve všem tak napružená, že jsme se s učitelkou dohodli, že do toho půjdu. V tu chvíli pro mě bylo velmi motivující, že jsem hned začala hrát v kapele. Najednou spousta legrace, koncerty..."

Ovšem co s její hudební dráhy, nelze zdaleka jen mluvit o Limetallu, ale je nutno zmínit, že pro její obrovský talent si ji také co by bubenici vybraly světové rockové hvězdy!

"Všechno to vlastně začalo roku 2011, kdy mi jedna německá umělecká agentura nabídla, zda bych se nezapojila jako perkusistka do projektu RMC (Rock Meets Classic). Projekt spočívá v tom, že se vždy na turné sejde několik rockových legend (v minulosti např. Ian Gillan z Deep Purple, Alice Cooper či Bonnie Tyler), sestaví se kapela, k tomu orchestr. V rámci turné se uskuteční několik koncertů po Evropě, celé je to na profesionální úrovni, tým projektu čítá kolem stovky lidí," řekla sama Veronika tehdy pro Blesk.cz.

Veronika díky klasickému hudebnímu vzdělání umí zahrát na různé bicí nástroje, může tedy hrát jak ve filharmonii, tak v rockové kapele. Tvrdá muzika je jejímu srdci nejbližší, přiznává. Na prvním turné "Klasiků" si vedla výborně, absolvovala proto s nimi i další šňůry po celé Evropě.

"Seznámila jsem se na turné s Amandou Somerville, skvělou americkou zpěvačkou, líbilo se jí, jak hraju, sedly jsme si i lidsky. No a z toho vznikla spolupráce s hvězdnou rockovou dvojicí, kterou tvoří Amanda a Michael Kiske, někdejší zpěvák slavných Helloween," dodala tehdy pro Blesk.cz sama Veronika.

Myslím, že i na tak mladý věk toho dokázala opravdu mnoho, ono hrát po boku velkých jmen světového rocku, jako jsou např. Alice Cooper, Ian Gillan či Michael Kiske atd. je opravdu úctyhodné a zasloužené ocenění jejího umění!

Celá naše Rockmanie přeje mnoho zdraví a moře let plných Tvé nezměrné energie, Veroniko!!!

Foto: Iveta Gajdošová a archív Veroniky Mrázové
Zdroj: Muzikus.cz a Blesk.cz