"Zastavte motory" s kapelou Alžběta!

30.06.2020

Text a foto: Petra Santová 

Kapela Alžběta vyrazila na svůj letošní čtvrtý koncert v sobotu 27. června 2020 do obce Kočí. Za sebou má již vystoupení v Žacléři, Újezdě u Přelouče a první akci po půl roční pauze ve Sloupně. Nutno dodat, že na všech 4 koncertech byla hojná účast.

Těsně před začátkem vystoupení Alžběty začal bubnovat déšť. Na štěstí byla jen malá přeháňka a okamžitě s jejím koncem jako první z kapely za bubny zasedl nový bubeník Libor Král. Pro něj to bylo teprve čtvrté hraní s Alžbětou ale musím napsat, že to opravdu šlapalo,  jak mělo.

Při zaznění prvních kytarových riffů od kytaristy Richarda Kaloče a Jana Dlouhého se lidé shlukovali na parket a těšili se na oblíbené songy, které uslyší po dlouhé coronavirové pauze. Na parketě sršela dobrá, tančící nálada, bylo vidět, že všichni návštěvníci si přišli užívat a poslechnout dobrou muziku. Nejen na něm byla vidět dobrá nálada, i na pódiu si členové skupiny užívali výbornou atmosféru, dalo by se říct, až dobíjející, takže si tento parádní večer užili úplně všichni!

Pokud se zde najde někdo, kdo by tuto kapelu neznal ( což v Rockmanii bereme za opravdu velký nedostatek ) tedy pár slov o této novobydžovské partě:
Kapela ALŽBĚTA vznikla 19. března roku 1997. Po odchodu Davida Kolovratníka (bicí), a Miroslava Vejvody (kytara) s Čmelákem (basa) do Atlantisu, Alžběta dne 12.12.1998 posledním koncertem konaném v Nepolisích na dlouhý čas zaniká.
Po odchodu Čmeláka z Atlantisu zakládají společně s Janem Dlouhým (kytara) , Radimem Zvoníčkem (bicí) a Tomášem Treichlem (kytara) kapelu EPITAF (1999). V ní začíná jako zpěvák Jakub Futera, po něm Radek Říha a nakonec Radek Řezníček. Během doby s Epitafem hraje klávesy Luboš Groh a po něm Martin Drobný. Radima střídá Václav Tláskal.

V tomto složení Epitaf zažívá své nejhektičtější období, což má za následek odchod Honzy Dlouhého a cca po roce a půl i rozklad kapely na dvě tělesa ( EPITAF a EPITAPH ). Epitaph následně cca po roce končí činnost a po odchodu Čmeláka z Epitafu (2011) prožívá své zmrtvýchvstání původní kapela ALŽBĚTA. Taková "prabába" Epitafu.......

Alžběta v počátku hrála písně původní, staré Alžběty (Jan Hus, Zlej sen, Prolog, Škaredá, Trest smrti....), skladby co složil Honza v kapele Epitaf (Nespoutaná, Říše zla, Ikarův pád....) a nové autorské skladby.


V současnosti hraje vlastní autorskou hudba a na věci z minulých kapel se pro dostatek tvůrčích nových nápadů pomalu zapomíná.

V květnu 2012 vychází první studiová nahrávka, singl  Achetaton a Svátek všech strašidel. Ty jsou i součástí prvního CD Zpověď, které vyšlo a bylo pokřtěné dne 24.8.2013 ve Strašově.

V srpnu 2015 spatřilo v Újezdě u Přelouče světlo světa CD Kopí osudu. Je na něm 12 kousků + Hymna Nepoliských fotbalistů složená na zakázku.

Třetí album bylo vydáno v srpnu 2017 a nese název Zastavte Kolotoč.

Od začátku července 2018 vítáme do Alžběty nového kytaristu Richarda Kaloče. Z časových a rodinných důvodů Míra svoje vystupování s Alžbětou musel hodně omezit, takže na jeho místo nastupuje Richard. Neznamená to ovšem, že by Míra z kapely definitivně odcházel. Stále s námi autorsky spolupracuje na nově připravovaném CD a několikrát za rok ho i uvidíte jako alternaci za Richarda.

V roce 2019 spatřilo světlo světa již čtvrté CD. Nese název Duše ztracených.

V prosinci 2019 končí v souboru Alžběta bubeník Radim Zvoníček a na místo bubeníka nastupuje Libor Král

Aktuální sestava Alžběty je:
Radek Řezníček - zpěv, Richard Kaloč - kytara, zpěv, Jan Dlouhý - kytara ,zpěv,
Pavel "Čmelák" Bělik - basa a Libor Král - bicí.

Za Alžbětou můžete vyrazit v tomto roce na následující koncerty:
Ve čtvrtek 2.7. 2020 vystoupí na Chlumeckém hudebním létě, kde budou skoro 3 hodiny hrát. Akce je od 19:00 do 21:45 a dále:
01.07. Pardubice +Stresor...
02.07. od 19 do 21:45 Chlumec nad Cidlinou Rockové léto - koupaliště¨
11.07. Pilníkov + Ozzy Osbourne rev., Salieri
18.07. Červenka u Litovle +Roxor, Sarkonia, Ortel...
24.07. Hradec Králové - Pivovarské domy + Tinnitus
25.07 Křinec +Benefit
14.08. Luková (UnO) - Motosraz
22.08. Choltice od 16ti Pivní slavnosti
29.08. Nové Dvory + Turbo
29.08. Živanický masopust od cca 24:00 +Vítkovo Kvarteto, Keks, Benefit, Špejbls Helprs
04.09. Kameničky +Vanaheim
05.09. Hořice - Slavnosti trubiček
05.09. Vršce fest +Atlantis, Soumrak band, Hitmakers
19.09. Benátky nad Jizerou Metalová Miss 2020 +Debustrol, Kryptor, ....
09.10. Chrudim R-Club +Promile
17.10. Sloupno VKZ
31.10. Radim u Peček + Telegraf + Medvěd 009
14.11. Jaroměř +Roxor, ....          

Více info najdete na stránkách  www.alzbeta.org      
Zdroj: skupina Alžběta