Zemřel Petr Hanzlík, neúnavný propagátor bigbítu a bojovník proti zrůdnému režimu!

30.03.2020

Text: Pepíno Sodomka

Dnešní den opět přinesl hodně smutnou zprávu. Navždy odešel Petr Hanzlík.

Petr se  se narodil 24. března 1945 v Konici.
Již od mládí inklinoval k muzice, a to zvláště k té rockové. Scházel se s lidmi, jimž se říkalo máničky, androši nebo vlasáči. 

V roce 1974 se pak poprvé pokusil vystoupit se svou muzikou na Plumlově. Měl velký úspěch, a tak začal pořádat diskotéky nejen na Prostějovsku, ale i na Olomoucku a Vyškovsku. Pouštěl na nich nedostupné nejnovější světové hity.
Na jeho diskotéky pravidelně chodily stovky lidí a Petr Hanzlík se stal jednou z nejpopulárnějších postav Prostějova. Komunističtí funkcionáři však jeho aktivity těžce nesli a odmítali mu dát povolení k jejich pořádání.

 V roce 1976 například organizoval podpisovou akci v Prostějově za to, aby mu bylo oficiálně povoleno pořádání diskoték. Organizoval také petici proti cenzuře a zákazu západní hudby a napsal několik stížností na ústřední státní a stranické orgány KSČ.
Tato činnost se neobešla bez odezvy. Následovalo několik domovních prohlídek, sledování, několik zatčení a výslechů. Vše se ještě zhoršilo, když Petr Hanzlík v roce 1981 podepsal Chartu 77. 

Poté se pro Petra Hanzlíka, jeho manželku Jindřišku a tři děti se život v Československu stal nesnesitelným. Jeho děti dokonce vyloučili ze základní školy. V roce 1982 proto rodina emigrovala do Rakouska a do Československa se vrátila až po pádu komunistického režimu.

Petr se vlastně s námi všemi rozloučil na svém Facebooku, kde po jeho odchodu byl zveřejněný jeho rukou psaný vzkaz:
"Ahoj kamarádi, kamarádky a všichni, co jsem měl štěstí vás potkat. V sobotu před půlnocí mi dohrála poslední písnička. Zdravotní stav mi nedovolil, abych se rozloučil se všemi. Však mne znáte, s každým z vás bych se rád naposledy zasmál, nemoc mi to ale nedovolila. Podařilo se mi odejít doma, v rodinném kruhu. Poslouchejte hudbu, všechny nás spojuje, já jsem odešel mezi rockery. Teď už mám zase úsměv přes celý obličej. Mám vás všechny rád." Petr 

Jménem Rockmanie s díkem přeji lehké spočinutí v nebeských výšinách, Petře!

Zdroj a foto: Paměť národa a Facebook Petra Hanzlíka.