Živanické rockové putování ve spirále času

08.10.2020

Dan Horyna
Dan Horyna

Text: Pepíno Sodomka

Festival nazvaný Živanický rockový masopust, který pořádá místní bigbítový srdcař Pavel Šurkala, má již svojí tradici a patří k akcím, které jsou hojně navštěvované.

Letos tato akce našla útočiště v Újezdu u Přelouče a přes konkurenci množství jiných akcí v okolí vše klaplo na jedničku a početné houfy lidí sem mířily již dávno před jejím začátkem. Ptáte se proč? Ony tyto bigbítové návraty v čase mají své osobité kouzlo, pamětníci starých dobrých časů bigbítových tancovaček se na čas vrátí v čase a připomenou, i když s notnou dávkou nostalgie, dávno odvátou dobu.

Pořadatel Pavel Šurkala s rodinou
Pořadatel Pavel Šurkala s rodinou

První se na scénu doslova vehnal revival "australských elektrikářů" jménem AC/DC, skupina  Špejbl's Helprs.
Rád bych podotkl, že velkou devizou této bandy je zpěv v podání Petra Průši, který se vypořádal s originálním projevem Briana Johnsona téměř dokonale. Jejich vystoupení je živelné a strhující a na úvod doslova vlilo obrovskou vlnu pozitivní energie do početného davu přítomných rockových fanoušků.

Špejbl's Helprs
Špejbl's Helprs


Jestliže jsem ohledně vystoupení Špejbl's Helprs hovořil o pumpující energii do žil, kdo jiný by pomyslnou "hozenou rukavici" s grácií jemu vlastní mohl zdvihnout, než nestárnoucí, nespoutaný živel Dan Horyna.
Dan, který se před časem vrátil zpět do řad své srdcové záležitosti, kapely Benefit, řadu lidí svým vystoupením dá se říct "odrovnal". Celý parádně šlapající Benefit zahrál známé pecky a průřez svojí téměř 50 let čítající érou, přičemž člověk přemýšlí, zda více času po dobu jejich setu stojí na zemi, či létají ve vzduchu.
Ještě k mé poznámce, k onomu "odrovnání". Slyšel jsem okolo hlasy pár lidí, dívajících se s údivem na to, co Dan Horyna předvádí na pódiu, že tohle se snad vymyká všem přírodním i fyzickým zákonům. Vše asi trefně zhodnotil vedle stojící kamarád, který si jen povzdech se slovy: "Jó, kéž bych měl aspoň 20% energie, co má Dan.". Tím myslím není více co dodávat.

Benefit
Benefit

Vyvrátil jejich vlastní slova o tom, že "Bigbítový dunění, není žádný umění" sem přijelo "nesmrtelné" Vítkovo kvarteto. 
Jako nakonec vždy tahle kapela předvedla parádní vystoupení, ono když dorazí "Ten blázen s tím černým futrálem", je vždy prostě každé bigbítové dušičce až nebesky fajn.

Vítkovo kvarteto
Vítkovo kvarteto

Keks, který vystoupil po Vítkovcích patří rozhodně k velkým legendám zmíněných zlatých časů bigbítu založil Petr Dudík společně s Štěpánem Kojanem v roce 1981. Zpočátku sice tato kapela kopírovala především své vzory - Deep Purple, Sweet, Slade a další, nicméně jak známo v době totalitního režimu se anglicky zpívat nesmělo, proto na jejich muziku psal Štěpán Kojan a Petr Dudík vlastní české texty a tím se zrodilo množství krásných písniček, které zná téměř opravdu každý.

Keks
Keks

Závěr patřil skupině Alžběta z Nového Bydžova. Tahle banda vedená charismatickým, výborným zpěvákem Radkem Řezníčkem doslova vyždímala poslední zbytky sil ze všech přítomných. 
Dovolím si osobní poznámku. Nedávno se mne známý ptal, co budeme dělat, až ti staří "harcovníci" přestanou hrát, na co budeme chodit? Mojí odpovědí bylo: "Co by jsme dělali vole, budeme chodit na Alžbětu!". A za tímto tvrzením si 100% stojím.

Alžběta
Alžběta

Tedy doufejme, že nynější smutná doba, kdy nelze hrát a užít si naší muziku, kterou máme v srdcích, brzy pomine a příští rok se opět na živanickém festivalu uvidíme!

Foto: Petra Santová